deneme

 • Prof. Dr. Rahmi YARAN

  Danışma Kurulu Üyesi

  2 AĞUSTOS 1951’DE FATSA/ORDU’DA DOĞDU. İLKOKULU KÖYÜNDE BİTİRDİKTEN SONRA GİRDİĞİ TOKAT İMAM-HATİP OKULU’NDAN 1969’DA MEZUN OLDU. FATSA KURTULUŞ MAHALLESİ CAMİİ’NDE ON AY KADAR İMAMLIK YAPTIKTAN SONRA 1970 YILINDA ÖĞRENİME BAŞLADIĞI KONYA YÜKSEK İSLAM ENSTİTÜSÜ’NÜ 1974 YILINDA BİTİRDİ VE AYNI YIL TEMMUZ AYINDA KASTAMONU İMAM-HATİP LİSESİ MESLEK DERSLERİ ÖĞRETMENİ OLARAK GÖREVE BAŞLADI. ASKERLİK HİZMETİ İÇİN ARA VERDİĞİ ÖĞRETİM HAYATINA 1977 MART’INDAN İTİBAREN ORDU/KUMRU İMAM-HATİP LİSESİ MÜDÜRÜ OLARAK DEVAM ETTİ. 1980 ARALIK AYINDA KURUM DEĞİŞTİREREK DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI İSTANBUL-HASEKİ EĞİTİM MERKEZİ’NDEKİ 3. DÖNEM İHTİSAS KURSU’NA KATILDI. KURSUN BİTİMİ İLE AYNI MERKEZE ÖNCE ASİSTAN, SONRA ÖĞRETMEN OLDU. HASEKİ EĞİTİM MERKEZİ’NDEKİ GÖREVİ 1993 YILINA KADAR DEVAM ETTİ. BU ARADA 1985–1987 YILLARI ARASINDA SERBEST ARAŞTIRMACI OLARAK İKİ SENE KAHİRE’DE KALDI VE İLMÎ ÇALIŞMALAR YAPTI. AYNI SÜRE ESNASINDA DAHA ÖNCE MARMARA ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ BÜNYESİNDE BAŞLADIĞI İSLAM HUKUKU YÜKSEK LİSANS TEZİNİ TAMAMLADI (1987) VE DOKTORA ÇALIŞMALARINA BAŞLADI. 1993 YILINDA ÖĞRETİM GÖREVLİSİ OLARAK MARMARA ÜNİVERSİTESİ İLAHİYAT FAKÜLTESİNE NAKLEN ATANDI. İSLAM HUKUKU ALANINDAKİ DOKTORASINI 1994 YILINDA BİTİRDİ. 2003–2004 ÖĞRETİM YILINDA AZERBAYCAN BAKÜ DEVLET ÜNİVERSİTESİ İLAHİYAT FAKÜLTESİ’NDE İSLAMÎ İLİMLER ÖĞRETİM ÜYESİ OLARAK GÖREV YAPTI. BU ESNADA AYRICA ÖZEL AZERBAYCAN ÜNİVERSİTESİ HUKUK VE ULUSLARARASI (BEYNELHALK) HUKUK FAKÜLTELERİNDE İSLAM HUKUKU (MÜSELMAN HUKUKU) DERSLERİ OKUTTU. 2008 YILI OCAK AYINDA DOÇENT, 2013 YILI EYLÜL AYINDA PROFESÖR OLDU. TÜRKİYE DİYANET VAKFI İSLAM ANSİKLOPEDİSİ’NE YAZAR, İLMÎ REDAKTÖR VE BİLİM HEYETİ ÜYESİ OLARAK KATKIDA BULUNMUŞTUR. 27 KASIM 2011 TARİH VE 28125 SAYILI RESMİ GAZETEDE YAYINLANAN KARARNAME İLE İSTANBUL MÜFTÜSÜ OLARAK GÖREVLENDİRİLEN PROF. DR. RAHMİ YARAN 15.12.2011 TARİHİNDE BAŞLADIĞI BU GÖREVİNDEN 12.01.2017 TARİHİNDE AYRILDI. EVLİ VE ÜÇ ÇOCUK BABASI OLAN YARAN MARMARA İLAHİYAT FAKÜLTESİNDEKİ GÖREVİNE DEVAM ETMEKTEDİR

 • Prof. Dr. Abdullah KAHRAMAN

  Danışma Kurulu Üyesi

  1964’te Bayburt’ta doğdu. İlkokulu Bayburt’ta tamamladıktan sonra ailesiyle birlikte İstanbul’a göç etti, orta ve lise tahsilini Üsküdar İHL’de tamamladıktan sonra 1987 yılında Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesine kaydoldu. Bu fakülteden 1991 yılında mezun oldu. Fakülte eğitiminden önce ve fakülte eğitimi boyunca İslami ilimler alanında özel dersler aldı ve hafızlık yaptı. Aynı yıl Kağıthane İmam-Hatip Lisesi’ne öğretmen olarak atandı. Öğretmenliği sırasında Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde Yüksek Lisans çalışmas‎‎ına başladı. 1994 yılında “İslam Hukukuna Göre Takas İşlemi” başlıklı teziyle bu çalışmayı tamamladı ve hemen akabinde aynı enstitü bünyesinde Doktora çalışmasına başladı. Öğretmenliğine devam ederken, 1994 tarihinde Cumhuriyet Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Hukuku Anabilim Dalına Araştırma Görevlisi olarak atandı, 1997 yılında “İslam Borçlar Hukukuna Göre Kefalet Sözleşmesi ve Günümüzdeki tatbikatı” başlıklı teziyle Doktora çalışmasını tamamladı. 1998 y‎ılında Yrd. Doçentliğe, 2003 tarihinde Doçentliğe, 2008’de profesörlüğe atandı. Evli ve altı çocuk babası olup halen Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak çalışmaktadır. Aynı zamanda Kocaeli Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı olarak görev yapmaktadır. Üç yıl (2004-2007) Bakü Devlet Üniversitesinde Misafir öğretim üyesi ve idareci olarak görev yapmıştır. Arapça ve İngilizce bilmektedir.

 • Prof. Dr. Hasan HACAK

  Danışma Kurulu Üyesi

  1968 yılında Giresun/Espiye’de doğdu. 1986’da Espiye İ.H.L.’nden, 1990 yılında M.Ü. İlâhiyat Fakültesi’nden mezun oldu. Aynı yıl M.Ü. Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde yüksek lisansa başladı. 1991 yılında Fakültemize araştırma görevlisi olarak atandı. 1993 yılında “İslâm Hukukunda İrtifak Hakları ve İlgili Kavramların Gelişimi” başlıklı yüksek lisansını, 2000 yılında “İslâm Hukukunun Klasik Kaynaklarında Hak Kavramının Analizi” başlıklı doktora tezini tamamladı. 2008 yılında doçent, 2013 yılında profesör oldu. Eserleri: Atomcu Evren Anlayışının İslâm Hukukuna Etkisi: Kelam-Fıkıh İlişkisine Dair Bir Analiz, Arap-İslam Kültürünün Akıl Yapısı : Arap-İslam Kültüründeki Bilgi Sistemlerinin Eleştirel Bir Analizi (Câbirî’den tercüme, Burhan Köroğlu ve Ekrem Demirli ile birlikte).

 • Prof. Dr. Ahmet YAMAN

  Danışma Kurulu Üyesi

  Konya’da doğdu. Antalya İmam Hatip Lisesi (1985), Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi (1989) ve Diyanet İşleri Başkanlığı İstanbul Haseki Eğitim Merkezi’nden (1992) mezun oldu. Bir süre imam-hatiplik ve vâizlik görevlerinde bulundu. İslam Hukuku alanındaki yüksek lisans (1991) ve doktorasını (1996) Marmara Üniversitesi’nde tamamladı. 1999’da doçent, 2005’de profesör oldu. 1992-2010 yılları arasında Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde (Konya) öğretim elemanı ve idareci olarak çalıştı. 2010-2013 yıllarında Akdeniz Üniversitesi İlahiyat Fakültesi (Antalya) Kurucu Dekanlığı görevini yürüttü. Bu fakültenin kuruluşunun tamamlanmasını takiben, adı Necmeddin Erbakan Üniversitesi olarak değiştirilen eski üniversitesine döndü. Bu görevleri sırasında 2011 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Üyeliğine seçildi. 2015 yılında bu göreve tekrar seçildi. Halen (Mayıs 2018) Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Üyeliği ile Necmeddin Erbakan Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Hukuku Anabilim Dalı Öğretim Üyeliği görevlerini sürdürmektedir.

 • Temel HAZIROĞLU

  Danışma Kurulu Üyesi

  TEMEL HAZIROĞLU, 1955 yılında Trabzon’da doğdu. Ailesi ile birlikte İstanbul’a yerleşti. İlk ve orta öğrenimini bu şehirde tamamladı. Kabataş Erkek Lisesi’nden mezun oldu. İstanbul Teknik Üniversitesi Matematik Mühendisliği bölümünü bitirdi. İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi İşletme Anabilim Dalında Yüksek Lisans yaptı. Türkiye Emlak Bankası’nda Programcı, Sistem Analisti, Bilgi İşlem Müdür Yardımcısı olarak çalıştı. 1986- 1991 yılları arasında Albaraka Türk’te Bilgi İşlem Müdürü olarak görev aldı. 1992-1995 döneminde serbest ticaret ve müşavirlik yaptı. 1996 yılında Albaraka Türk’te tekrar göreve başlayarak Bilgi İşlem Müdürlüğü ile Personel ve İdari İşler Müdür Vekilliği görevlerinde bulundu. 2003 yılında Albaraka Türk Genel Müdür Yardımcılığına atandı. 2003 yılından 2017 yılına kadar İnsan Kıymetleri, Eğitim ve Organizasyon, Performans ve Kariyer Yönetimi, İdari İşler ile İnşaat ve Emlak birimlerinden sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevini sürdürdü. Daha sonra 2017 yılında Mali İşler, Finansal Raporlama, Stratejik Planlama ve Süreç Yönetimi ve Organizasyon birimlerinden sorumlu CFO olarak görevine devam eden Hazıroğlu Nisan 2018 tarihinden itibaren yine Albaraka Türk Katılım Bankasında Genel Müdür Danışmanı olarak görev yapmaktadır. Marmara Üniversitesi Orta Doğu Enstitüsünde Öğretim Görevlisi olarak ders vermektedir. Aynı zamanda sosyolojide doktora yapmaktadır. Makale ve yazıları çeşitli dergi ve gazetelerde yayınlandı. “Yeni Arayış ve İleri Demokrasi Fikrinin Doğuşu”, “İnsan ve Gerçek: düşünce damlaları” ve “Katılım Ekonomisi - yeni zihin yeni iktisat“ adlarıyla yayınlanmış üç kitabı bulunmaktadır. Temel Hazıroğlu evli ve üç çocuk babasıdır.

© Copyright 2016, Tüm hakları saklıdır